Муніципальний телеканал м. Запоріжжя
Запорізьким бібліотекам – 120 років! Першу читальню у місті заснувала Олександрівська дума п’ятого листопада 1902 року. За цей час бібліотеки пройшли значний шлях від залів з полицями книг до яскравих та комфортних хабів, де можна не тільки читати, а й зустрічатися з цікавими особистостями та відвідувати майстер-класи. З нагоди святкової дати в одній з міських бібліотек презентували видання «120-річне БібліоLIFE: Перезавантаження», яке наочно презентує шлях змін, які довелося пройти бібліотекам. Про минуле та сьогодення міських читалень – у матеріалі.
З початком Другої світової війни у Запоріжжі вже працювало шість міських бібліотек, нині їх 37, з них 11 за кілька років перетворили у сучасний простір для читання та навчання. До 20 сторіччя читальні були в основному тільки для заможних людей, зараз за знаннями сюди може прийти кожен. Ці та інші цікаві факти про період становлення і розвитку міських бібліотек Запоріжжя можна дізнатися з видання «120-річне БібліоLIFE: Перезавантаження». Над його створенням протягом року працювала група бібліотекарів-істориків.
“Ми намагалися доторкнутися до історії бібліотек, – каже директорка КУ “Міська публічна бібліотечна система Запоріжжя” Ірина Лень, ми працювали в архівах і як змогли, дуже намагалися показати, який великий шлях пройшли бібліотеки за 120 років. Це період становлення, організації, перевтілень, перейменувань, пошуків джерел фінансування, приміщень, кадрів. Бібліотеки пройшли шлях руйнувань і відроджень, вони пройшли Першу, Другу світову війну, і зараз, у такий важкий час, бібліотеки Запоріжжя працюють.”
Сотню примірників видання вже розповсюдили серед міських читалень. Як розповідають історики, подібних зібрань в Україні – дуже мало, тому запоріжці мають змогу дізнатися дійсно унікальні факти. Для того, аби описати процес становлення бібліотечної системи міста, матеріал поданий у хронологічному порядку.
“Є зображення будівель, де перебували саме бібліотеки, – розповідає рецензент видання Сергій Білівненко, – є найдавніші фотографії праці самої бібліотеки, що також є унікальним. Документи, газетні вирізки, які стосувалися розвитку бібліотек. І ці всі документи також показують зростання бібліотечного фонду. І цікаво не лише ще з точки зору історії бібліотек, а з точки зору історії міста Запоріжжя. Ми можемо подивитися як люди одягалися, які в них були зачіски, як вони ходили в бібліотеку.”
Про те, як розвивались сучасні міські бібліотеки, не з чуток знає і запорізький письменник Володимир Віхляєв. Він ще школярем приходив почитати різні детективи та фентезі, зараз в бібліотеках буває вже в якості автора. Розповідає, що мав змогу спостерігати, як реформувалися бібліотеки, із місця винятково для читання до творчих хабів, де можна зустрітися та поспілкуватися з однодумцями на цікаві теми.
“Я можу сказати, – каже письменник, – що бібліотеці я завдячую тим, власне що я став письменником, і моєю в тому числі адвокатською діяльністю, адже саме з бібліотек, робота з книгою – вона дає величезний потужний такий потенціал для кожної людини, кожен щось знаходить в книгах своє. Тому тут для мене якраз атмосфера того, що можна і назвати творчість.”
До дня народження бібліотек у міській центральній читальні відкрилась й фотовиставка Ігора Лаврова «Ніч у бібліотеці». Її митець підготував спеціально до 120-річчя закладів. З нагоди святкової дати також представники міської влади відзначили працівників читалень подяками та подарунками. Завершували день народження святковим тортом у вигляді книги, який могли скуштувати гості заходу. А особливу атмосферу створював актор та музикант Михайло Савицький, який зіграв на скрипці.
Оперативну інформацію про ситуацію читайте у нашому телеграмі
09.06.2026, 17:01
22.05.2026, 15:28
19.05.2026, 09:11
22.05.2026, 10:23
08.06.2026, 17:49
04.06.2026, 18:12
22.05.2026, 12:03
21.05.2026, 08:35
18.05.2026, 09:09

Копіювання контенту дозволено лише за прямого узгодження з редакцією.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: