Муніципальний телеканал м. Запоріжжя
Втративши в окупації бізнес, він не склав руки, а відновив його вже у Запоріжжі з нуля. Олександр Бурмак виїхав з Василівського району, де майже 10 років вирощував африканського сома. Чоловік разом з партнером планували розширити бізнес і відкрити ще ферму овець та телят. Проте усі плани зруйнувала війна. Вже у Запоріжжі Олександр вирішив відновити бізнес, але у менших масштабах, ніж у рідному селі Верхня Криниця. Про плани та перспективи, а також як в Запоріжжі розводять африканських сомів – у нашому матеріалі.
Війна перекреслила плани Олександра Бурмаки і змусила попрощатися з бізнесом поблизу Василівки. У Запоріжжі бізнесмен вирішив все почати з чистого аркуша. Ветеран війни подав заявку на державну програму “Власна справа”. Олександр отримав грант у розмірі 250 тисяч гривень, додав заощадження родини і допомогу від одного з міжнародних фондів. Так у Запоріжжі з’явилась ферма з розведення африканських сомів.
Африканський Сом – риба, яку максимально просто розводити в нашому регіоні. За пів року сом виростає до півтора кілограми. Максимально може важити до семи. Товарна ж вага риби – 800г, тому продавати її можна починати раніше, аби заощадити кошти на покупку кормів, зазначає Олександр:
“Три басейни з рибою можуть дати максимум 8 тонн риби на рік. В цьому році вже почнеться продаж риби у грудні перед новим роком. Сама перша – це лікарня дитяча наша обласна. Не продавать, це буде благодійний внесок.”
Справа Олександра стартувала досить успішно, тому підприємець планує розширити виробництво. В ідеалі – досягти того, аби замкнути весь виробничий цикл, заощадити час та мінімізувати супутні витрати. Наразі підприємець безоплатно передає свою продукцію у лікарні. Має надію вийти й на запорізькі ринки. Більш того – Олександр хоче взяти участь у тендерах на поставки риби для харчування школярів та малечі у дитячих садочках.
“Оця площа тут дозволяє поставити таку ж установку з трошки зміненою технологією, щоб не їздити мені до свого партнера аж у Кіровоградську область, а малька вирощувати тут. Це дуже корисна риба. Вона по своїм жирним кислотам Омега-3 дорівнює до морській рибі. Тобто вона дуже потрібна для вагітних жінок, для дітей маленьких,” – зазначає бізнесмен.
Єдине що зараз завдає незручностей – відключення світла, зазначає Олександр. Зараз підприємець шукає кошти на сонячні батареї, аби вийти на показники 12 тонн сому на рік. Чоловік зізнається, що має чимало планів, які втілить у Запоріжжі, та найголовніше радить іншим – плідно працювати:
“Я дам одну пораду – працювати треба. Шукати. Не сидіти. І не гадати, що буде, коли закінчиться війна. В мене така приказка. Я всім завжди кажу: якщо є задача, значить в цієї задачі існує рішення.”
Оперативну інформацію про ситуацію читайте у нашому телеграмі
03.06.2026, 10:43
19.05.2026, 15:30
27.05.2026, 10:07
28.05.2026, 10:38
11.06.2026, 09:27
27.05.2026, 07:13
20.05.2026, 12:36
10.06.2026, 12:05
26.05.2026, 10:15

Копіювання контенту дозволено лише за прямого узгодження з редакцією.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: